Ile czasu gotuje się różne rodzaje makaronów azjatyckich?

Makaron obok ryżu stanowi jeden z najbardziej podstawowych składników kuchni azjatyckiej i jest on obecny w kulturze Azji już od setek lat. Dzięki temu możemy obecnie próbować makaronów w wielu wyjątkowych odsłonach i sposobach przyrządzenia. Siłą rzeczy rozróżniamy także różne typy makaronów i każdy z nich ma inny skład oraz powinien być przyrządzany w inny sposób. Jak wygląda proces przyrządzania makaronów azjatyckich?

Obróbka makaronu ryżowego

Makaron ryżowy stanowi jeden z najpopularniejszych typów makaronów azjatyckich dostępny na rynku. Obecnie możemy znaleźć go zarówno w mniejszych, jak i w większych sklepach spożywczych, a więc nie ma konieczności zamawiania go przez internet. Makaron ryżowy jest bardzo prosty w obróbce i tak naprawdę nie wymaga on nawet gotowania. Najpopularniejsze, suszone nitki są na tyle cienkie, że wystarczy zalać je wrzątkiem na około 4 minuty, by makaron napęczniał i był gotowy do podania. Makaron ryżowy występuje jednak także w grubszej odsłonie, co oznacza, że czas gotowania również musi się wydłużyć. Zazwyczaj wynosi on około 7 minut.

Przygotowanie makaronu ramen

Ramen kojarzy się większości z nas z pyszną, azjatycką zupą. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że ramen to też nazwa makaronu, którą wykorzystuje się do tego dania. Dlatego też bez odpowiednio dobranego makaronu, nie byłoby prawdziwego ramenu. Makaron gotuje się w nieosolonej wodzie bezpośrednio przed jego podaniem. Jeżeli ugotujemy go w bulionie, stanie się on zbyt „gumowy”. Gotowanie makaronu na ramen trwa zazwyczaj około 5-7 minut, dzięki czemu jest on sprężysty i zachowuje swoje właściwości po zalaniu zupą.

Azjatycki makaron celofanowy

Azjatyckie makarony nie są trudne w przygotowaniu. Tę regułę potwierdza również makaron celofanowy. Wykorzystuje się go zarówno do zup, jak i do dań głównych, a co więcej można przyrządzić go na różne sposoby. Najpopularniejszy wybór to jednak zalanie produktu wrzącą wodą. Po upływie około 4-5 minut makaron będzie gotowy do jedzenia. Można go również wykonać w wersji smażonej.