Jak powstaje makaron sojowy?

Makaron sojowy to istotny i popularny składnik w daniach kuchni chińskiej, japońskiej, tajskiej i koreańskiej. Jednak jego nazwa może być nieco myląca, gdyż nie jest on produkowany wyłącznie z soi, a czasem może mieć z nią niewiele wspólnego. Jak więc wygląda wytwarzanie makaronu sojowego i z czego się go przygotowuje? Co powinniśmy na jego temat wiedzieć?

Z czego powstaje makaron sojowy?

Pozornie po nazwie może się wydawać, że głównym składnikiem jest tu soja, jednak nic bardziej mylnego. W tego rodzaju makaronie składników jest zdecydowanie więcej i często nie mają one z soją absolutnie nic wspólnego. Wytwarza się go ze skrobi, fasoli mung, a pośród dodatków często pojawia się mąka grochowa. Dzięki temu makaron w swojej surowej formie jest łamliwy, sztywny i matowy. Jednak gdy zalejemy go wrzątkiem zmienia się w śliski i przeźroczysty. Warto zaznaczyć, że to, iż produkuje się go z fasoli mung, sprawia, że doskonale sprawdzi się on w kuchni bezglutenowej. Jest on również bogaty w białko, wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym, a w 100 gramach występuje zaledwie 130 kcal.

Stosuje się go m.in. w kuchni chińskiej, jako bazę do dań głównych, jednak podawany jest również w zupach. Wyróżnia się delikatnym smakiem, dzięki czemu stanowi doskonały nośnik dla innych, bardziej wyrazistych. Jest doskonałym wyborem do pikantnych i orientalnych dań, co jednak istotne sprawdzi się również w daniach o większej delikatności, gdyż nie doprowadzi do ich stłamszenia.

Przygotowanie makaronu

Makaron sojowy jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy zalanie wrzątkiem i odcedzenie po kilku minutach – dokładną instrukcję znajdziemy na każdym opakowaniu. Wówczas już nadaje się do spożycia i świetnie smakuje w wielu ciekawych daniach. Jeśli mamy nieco więcej czasu lub chcemy spróbować czegoś nieco innego to można się pokusić o jego smażenie. W czasie tego procesu nitki w niemal artystyczny sposób się wyginają i stają się chrupiące. Dla wielu osób, również z powodów dietetycznych, lepszy jest jednak on w wersji gotowanej. Każdy musi znaleźć swoją.