Jakie są rodzaje krewetek?

Krewetki to skorupiaki wykorzystywane w akwarystyce i coraz chętniej w różnych kuchniach świata. Potrawy kuchni śródziemnomorskiej oraz różnych regionów Azji bogate są w różne warianty przyrządzania krewetek, przyciągając coraz większe zainteresowanie tym produktem wśród obcokrajowców. Polacy zdają się darzyć szczególnie mocnym uwielbieniem wszelkie potrawy kuchni chińskiej – chińskie makarony i pierogi z krewetkami, które serwowane są przez wybrane restauracje w naszym kraju. Krewetki są skorupiakami morskimi i słodkowodnymi, a ich połów w największej skali występuje u wybrzeża Kanady, Grenlandii, Norwegii i Islandii. Co ciekawe, pomimo stałego poławiania tego skorupiaka, to akweny, w których występują nie charakteryzują się niedoborem biomasy, a przeciwnie – są stabilne lub przyrost naturalny wyższy jest od współczynnika połowu.

Rodzaje krewetek, wykorzystywanych w kulinariach

Chociaż wyróżnia się 2500 rodzajów krewetek, a 8 z nich jest szczególnie popularnych na świecie, to jedynie 3 zasługują na wyróżnienie. Wynika to z faktu, że jedynie tyle wykorzystuje się regularnie do konsumpcji.

  • Tygrysia. Dorasta aż do 33 cm, dzięki czemu jest największą poławianą do celów komercyjnych krewetką. Występuje w Pacyfiku i Oceanie Indyjskim na głębokości nawet 110 m. Najchętniej wybierają muliste dno, pokryte rzadkim piaskiem. Często wykorzystywane w kuchni w całości, np. duszone lub jako dodatek do makaronów, ryżu czy sałatek;
  • Królewska. Znana również pod nazwą “Black Tiger”, poławiana komercyjnie na dużą skalę i bardzo popularna na całym świecie. Największe skupiska połowu znajdują się w Indonezji, Tajlandii, Indiach i Ameryce Południowej. Jędrne i soczyste, a w smaku bardzo delikatne, z małą zawartością tłuszczu, świetnie nadają się do duszenia;
  • Koktajlowa. Soczysta, niskotłuszczowa oraz niezwykle zdrowe. Ten rodzaj krewetek jest bowiem szczególnie bogaty w witaminę B, wapń, selen, fluor oraz żelazo, magnez i cynk. Najmniejszy z popularnych w Polsce i dzięki temu doskonale nadaje się jako dodatek do większych dań lub jako przekąska, jak wskazuje nazwa – koktajlowa.