Jak zrobić chleb żytni na zakwasie?

Mąka żytnia jest głównym składnikiem chleba na zakwasie. Nadaje chlebowi bogaty, orzechowy smak i jest znana z wysokiej wartości odżywczej. Mąka żytnia zawiera 20 procent białka, 14 procent tłuszczu i 16 procent węglowodanów. Jest to bardzo pożywna i zdrowa żywność.

Chleb na zakwasie żytnim to starożytny rodzaj chleba, który ma swoje początki w Niemczech. Przepis na chleb żytni na zakwasie nie jest bardzo trudny i jest bardzo prosty w wykonaniu. Jedyną trudną częścią jest proces fermentacji, który trwa od 12 do 14 dni.

Przygotowanie chleba na zakwasie jest bardzo proste, wystarczy wymieszać mąkę żytnią z wodą i odrobiną soli, a następnie odstawić na 2 do 3 godzin. Bardzo ważne jest, aby pozostawić mieszaninę nietkniętą, aż do zakończenia procesu fermentacji.

Wymieszanie mąki z wodą to najłatwiejsza część. Następnym krokiem jest pozostawienie jej na 2 do 3 godzin. Jest to czas potrzebny do fermentacji ciasta. Podczas procesu fermentacji drożdże będą rosły i mnożyły się. Dzięki temu chleb zyska bogaty i orzechowy smak.

Gdy proces fermentacji zostanie zakończony, zobaczysz efekt bąbelkowania. W kolejnym kroku, ciasto zostanie przykryte i umieszczone w lodówce na 12 do 14 dni. Będziesz musiał codziennie mieszać ciasto i będziesz musiał codziennie usuwać bąbelki.

Wnioski:

Powyższe kroki sprawią, że staniesz się dobrym piekarzem. Musisz tylko dokładnie przestrzegać instrukcji. Efektem końcowym będzie Twój własny chleb na zakwasie żytnim.